Dneska bych vám rád ukázal něco z mé (nové) výbavy na triatlon, konkrétně triatlonové kolo Cannondale Slice modelový rok 2016, koupený s osazením Shimano 105 – čili základní řada tohoto modelu.
Koupě kola je asi pro všechny fakt velkej svátek. Každý má vlastní důvody pro koupi, ať už je to první kolo, když se rozhodnete začít jezdit, upgrade staršího vybavení nebo potřebujete nějakou specialitku pro vaši disciplínu. Ve všech případech jde jednoznačně o celkem zásadní investici, takže je dobrý to mít trochu promyšlené…(přeskočit všechny kecy až dolů k fotogalerii?)
Primární účel kola: Jak, kde, s kým budu kolo používat?
Můj případ. Dva roky jsem brázdil české (potažmo i evropské) silnice na bazarové silničce Scapin, která mě vtáhla do kouzla silničního triatlonu 🙂 Po těch dvou sezonách závodění už jsem schopnej říct, co mě baví, co mi jde a co mi vyhovuje. Jednoznačnou prioritou se pro mě stal střední, časem potažmo dlouhý – bezhákový – triatlon. 90 km časovka, kde bojuju s časem, větrem a silnicí. Snažím se jet hranu, ale bacha…musím dojet „svěží“ do T2 (čti depa), abych mohl předvést maximum na půlmaratonu. Kdo ví, nebo kdo si to umí trochu představit, je zřejmé, že se tady kloubí věda s uměním…aneb všechno hraje roli 🙂
-> tady jasně vede triatlonový speciál – rychlost, aerodynamika, optimalizovaná pozice na kole, pohodlí (*subjektivní)
Co se týká tréninků, většinu z nich odjezdím sám, případně ve dvou lidech. K žádnému pelotonu jsem zatím nepřičichl a ani to nějak nechystám…
-> tady stále vede triatlonový speciál. Kdo ale chce jezdit v grupě, nemá to moc výhodné kvůli brzdovým páčkám mimo standardní pozici
Bydlím v Berouně a tady odjezdím převážnou část mých tréninkových kilometrů. Kdo to tu zná, ten ví, že každým směrem je to jen do kopce :))
-> tady už díky kopcům triatlonový speciál malinko ztrácí body kvůli řazení na hrazdě, kterou do větších kopců opouštíte a držíte se za „base bar“
Jaký by byl verdikt?
Hodně individuální. Pro lidi jako já, kteří nemají desetitisíce stranou na dvě kola, je to slušný dilema. Letos jsem si ale mohl vyzkoušet v závodě rozdíl mezi silničkou a půjčeným triatlonovým speciálem (Felt B14 z půjčovny). Poté už bylo rozhodování jednodušší a bylo jasné, že další kolo už bude jistě „koza“.
Bike fit – Aneb které mi bude pasovat?
Měl jsem štěstí vyzkoušet si zdarma jako výhru v soutěži GURU bike fit v pražském Tri Expertu v ceně 6000 Kč. Tri Expertu i fitterovi Honzovi Dubcovi děkuji za cenné rady. Rozhodně musím všem doporučit takovou službu. Není levná, na druhou stranu pokud se někdo chystá nakupovat kolo za XX XXX(X) Kč, asi chce vědět, že mu bude pasovat 🙂 Rozdíly mezi různými výrobci jsou někdy fakt závratný, nejde se jen tak podívat na velikostní tabulku a podle výšky postavy nebo jinýho kola (třeba silničky) ukázat a kupovat. Tri Expert jsem opouštěl s tzv. fit reportem, který jednak říká mé pad X a Y, tj. horizontální a vertikální vzdálenosti loketních opěrek od středové osy, tak i další rozměry k seřízení pozice a také konkrétní doporučené modely kol. V prodejně jsem si nevybral, takže následovala sólo akce.
Cannondale Slice 2016
„Dejlík“, jak mu říká Péťa, mi pasoval. Geometrie rámu je jak šitá na míru lidem s dlouhýma nohama a kratším trupem. To jsem přesně já. Hodně se mi zamlouval marketing Cannondalu, kdy především upřednostnili pro Slice zmiňovaný fit a pohodlí pro reálný svět (nejen našich) silnic a jednoduchý servis kola. Líbil se mi. Běžně nevyhledávám zelenou barvu, ale tahle kombinace mě oslovila. Správná velikost podle fitu a cenovka vše urychlila a byl doma. Základní řada s většinou komponent Shimano 105 pro mě byla OK. Některé by měly přijít vyměnit za jiné…o tom se rozepíšu příště 🙂
Plusy:
+ geometrie
+ pohodlí
+ jednoduchost
+ cena
Mínusy:
– komponenty jako je neseříditelná hrazda nebo sedlo
– „dostatečná“ aerodynamika (konkurence se na ni zaměřuje více, což může být pro někoho rozhodující faktor)