Trénink s watty na trenažéru – I. proč a jaký?

Loňskou zimu jsem na kole neseděl prakticky vůbec a když už jo, mrzl jsem venku a byl to tak trochu souboj s větrem, deštěm, tmou a tak nějak jsem z toho opravdu neměl moc velký požitky. Letos jsem se rozhodl to změnit od základu. Mám před sebou totiž hodně práce, abych zlepšil moje cyklistické výkony, které mě drží v triatlonu výrazně zpátky…

IMG_4655

Proč trenažér?

Časová efektivita tréninku

Za pár minut mám naplněnou lahev vodou, na sobě cyklo šortky, ponožky a HR hrudní pás. Kolo stojí pořád připravené v trenažéru v obýváku/sklepě/na chodbě. Co řešit? Maximálně tak po sobě musíte vytřít litry potu, jinak je všechno skoro až instantní. Žádný navlíkání se do x vrstev oblečení, žádný mytí zablácenýho kola, venku je tma – no a co?

Efektivita pohybu/intenzita

Jsem na vyjížďce, ten přede mnou mě zdržuje, přestanu na chvíli šlapat. Aaaa, zase tam padla červená, musím vycvaknout a zastavit se, zase se rozjet. Tady dlouhej sjezd z kopce, kadence jde dolů. Známe to asi všichni. Na trenažéru se to nestane. Trénink je velice efektivní, trenažér nás nutí stále šlapat a držet si kadenci je mnohem jednodušší (nebo spíš nevyhnutelné). Vychází mi z toho, že je trenažér jednoznačně intenzivnější pohyb a tudíž stačí kratší čas na trenažéru, abych dosáhl stejného efektu jako na silnici.

Kontrolované prostředí

Samozřejmě s výše popsaným jde ruku v ruce možnost kontrolovat prostředí tréninku. Teoreticky by nemělo docházet k velkým výkyvům vlivů, jež ovlivňují výkon a jeho měření. Takže s pomocí trenažéru a wattmetru bych měl být schopný snadno testovat změny (doufejme zlepšení…) ve výkonnosti.

Bezpečnost

Bez aut, kamionů, křižovatek, výmolů v silnici…co více k tomu dodat. Snad z trenažéru nespadnu! 🙂

Co jsem vybral?

Trenažérů je na trhu spousty, srovnání taky…Mezi nejvyhlášenější výrobce trenažérů určitě patří CycleOps, Elite, Tacx a další…vyberte si sami podle priorit, rozpočtu… 🙂 Co pro mě bylo klíčové, byla schopnost měřit výkon, watty, chcete-li, protože zatím nejsem majitelem žádnýho wattmetru. Až potom přicházely další vlastnosti jako hlučnost, elektrické ovládání, atd.

Pořídil jsem Tacx Flow, převážně díky dobrému dealu a dobrým recenzím. Bez větších změn vyráběl celých 12 let. A to především díky absolutní spolehlivosti a laboratorně přesnému měření výkonu. Specifikace je možné přečíst si zde. Já zatím nemám moc, co bych k němu dodal…

46169_1

…možná mám! Říkám mu „Turbo“ 🙂

V dalším příspěvku popíšu začátky s Turbem a první tréninky dle výkonových zón.

Pozn.: tenhle příspěvek (asi stejně jako moje všechny ostatní) jsou převážně moje postřehy – snažím se k tréninku přistupovat jednoduše, pro mě efektivně…nepovažujte jej tedy za nějaký doslovný návod založený na věděckých poznatcích 🙂

Napsat komentář